LowCarb

Proč bychom se o tento druh stravy měli zajímat?

Nízkosacharidová strava LowCarb má v historii lidstva poměrně dlouhou tradici. Poprvé se objevila zhruba před sto lety jako účinná dieta při léčbě epilepsie. Jinak ale její původ asi sahá až ke stravování našich předků.

Uberte a přidejte.

Základní principy LowCarb jsou velmi jednoduché a snadno pochopitelné.  Jde vlastně jen o to snížit množství přijímaných sacharidů a navýšit množství konzumovaných tuků.

 

Jak omezit jednoduše sacharidy? Ve stravě omezíme v první řadě veškeré doslazování, cukry, cukrovinky, škrobové přílohy, dále průmyslově zpracované potraviny, pochutiny a nezdravé uzeniny. Snažíme se naopak jíst základní suroviny, maso, vejce, ryby, kvalitní tuky a za studena lisované oleje, ořechy, semínka, zeleninu a nízkosacharidové bobulovité ovoce. V rozumné míře si můžeme dopřát vysokotučné mléčné výrobky.

 

LowCarb strava není drastická a pomáhá k poměrně rychlému snížení hmotnosti i zlepšení zdravotního stavu. Ten v dnešní době velmi souvisí s rychle se rozvíjejícím metabolickým syndromem (vysoký tlak, cukr, cholesterol) u velké části populace. Tato dieta má také příznivý vliv i na alergie, kožní problémy, astma a podobná onemocnění. Velmi často se po zavedení této stravy podaří omezit nebo vysadit dlouhodobě nutné léky.

 

Ještě doporučení: Zvolnit. Jak při jídle, tak v pracovním životě. LowCarb stravování zasytí na dlouhou dobu, takže nemusíme jako při jiných dietách jíst šestkrát i vícekrát denně, což člověka spíš stresuje a svazuje.  Po jídle složeném z bílkovin a tuků a doplněném velkou porcí zeleniny je člověk dlouho sytý a netrpí tak hlady jako u diet omezujících tuk.

U tohoto typu stravy se doporučuje jíst “jen” třikrát denně, a to až v okamžiku, kdy máme hlad. Lidé na lowCarb se tak necítí omezováni množstvím různých svačin, které musejí za den sníst. Nemusíme zkrátka jídlo řešit tak často.

 

Manuál –  seznam povolených potravin při striktním českém LowCarb:

Stáhnout manuál